20 نکته طلایی که باید قبل و بعد از انتشار مقاله رعایت نمایید

20 نکته طلایی که باید قبل و بعد از انتشار مقاله رعایت نمایید

انتشار پست ها و مقالات وبلاگ یکی از بهترین راه ها برای هدایت ترافیک به وب سایت شما است. با این حال، اگر می خواهید ترافیک بالاتری را بدست بیاورید، باید پست های شما به خوبی بهینه شوند.

برای افزایش شانس مطالعه مطالب توسط کاربران، اقدامات خاصی وجود دارد. یکی از این موارد بهینه سازی آن برای رسانه های اجتماعی و موتورهای جستجو است.

در زیر 20 کار که شما باید قبل و بعد از انتشار هر پست در وبلاگ خود انجام دهید توضیح داده شده است. اگر آنها را انجام دهید، مقالات شما از ترافیک بیشتری برخوردار می شوند و وب سایت شما سریعتر رشد می کند.

ممکن است انجام آن ها در ابتدا مقداری زمانبر باشد، اما سرانجام هنگامی که آنها را در روند کار خود قرار میدهید، ماهیت دوم خود را نمایان میکنند.

قبل از انتشار

تصویر(1)

در اینجا 11 کار وجود دارد که باید قبل از زدن دکمه “انتشار” در هر مقاله یا پست وبلاگ انجام دهید.

1. یک عنوان بهینه شده اضافه کنید

عنوان مهمترین قسمت هر مقاله است. این تنها شانس شما برای جلب توجه خوانندگان در هنگام پیمایش از نتایج جستجوی گوگل یا بازخورد خبری فیس بوک است.

عنوان شما باید:

شامل کلمات کلیدی برای سئو باشد.
به قدری جالب باشد که مردم برای کلیک کردن بر روی آن علاقه پیدا کنند.
مطالب را به طور دقیق توصیف کنید.

اگر عنوانی داشته باشید که به طور دقیق محتوای شما را توصیف کند و برای خوانندگان  بسیار جالب به نظر برسد، در این صورت ترافیک بیشتری را کسب خواهید کرد.

این عنوان همچنین یکی از مهمترین بخش های SEO در صفحه می باشد. این همان چیزی است که وقتی مقاله شما در جستجوی Google فهرست می گردد، نشان داده می شود.

تصویر(2)

اگر برای بدست آوردن ترافیک بالاتر از موتورهای جستجو مقاله ای می نویسید، حتماً در برچسب عنوان خود کلمات کلیدی را وارد کنید. در غیر این صورت، موتورهای جستجو و کاربران آنها ممکن است کاملاً متوجه نشوند که این مقاله در مورد چیست.

عنوان باید آنچنان جذاب باشد که کاربران بر روی آن کلیک کنند. عنوان جذاب باعث دریافت نرخ کلیک بالاتری درGoogle ، Facebook و هر جای دیگری که مقاله قابل مشاهده است، می شود.

اگرچه عناوین شما باید جالب باشند، اما آنها باید مطالب را به طور دقیق توصیف کنند. عناوین غلط نه تنها برای کاربران شما وحشتناک است، بلکه بر خلاف دستورالعمل های ارزیابی کیفیت Google نیز می باشد.

شاید نیاز باشد افزونه های سئو را در وردپرس نصب کنید تا بتوانید برچسب های عنوان را برای پست های خود بهینه کنید.

2. توضیحات متا را عالی بنویسید

منظور از توضیحات متا، شرح مختصری از محتوای شما است.

توضیح متا همان متنی است که در نتایج موتور جستجو در زیر عنوان و URL شما نمایش داده می شود. با این حال ، گوگل غالباً آن را نادیده می گیرد و به جای آن، قطعاتی از مطالب دیگر متن صفحه شما نشان می دهد.

اما توضیحات متا برای رسانه های اجتماعی نیز حائز اهمیت است زیرا توضیحات متا غالباً هنگام ارسال لینک در توییتر و فیس بوک، در قسمت پست شما نشان داده می شود.

مانند عنوان، توضیحات متا نیز باید جالب، اما دقیق باشد. توضیح دهید که مقاله شما در مورد چیست و چرا مردم باید آن را بخوانند.

بسته به نوع قالب  شما، ممکن است نیاز باشد تا یک افزونه SEO در وردپرس نیز نصب نمایید که توضیحات متا را اضافه کند.

3. یک URL توضیحی و تمیز بنویسید

آدرس پست وبلاگ شما مهم است. باید تمیز، کوتاه و توصیفی باشد. بسیاری از افرادی که به مقاله شما پیوند می دهند، می توانند این کار را با چسباندن URL، به عنوان مثال در موضوع انجمن انجام دهند.

اگر نشانی اینترنتی شما جالب به نظر برسد، همچنین مطالب شما را به طور دقیق توصیف کند، افراد به احتمال زیاد روی آن کلیک خواهند کرد. استفاده از برخی از کلمات کلیدی در URL ممکن است فوایدی در سئو نیز داشته باشد.

4- متن خود را در فصل ها سازماندهی کنید

محتوای سازمان نیافته برای کاربر تجربه بدی است. شما باید مطالب خود را در فصول منطقی ترتیب دهید، به گونه ای که برای کاربران تان معنا داشته باشد.

توصیه می شود از عناوین h2 برای تقسیم مطالب خود در فصل استفاده کنید. در صورت نیاز به اضافه کردن زیرشاخه ها می توانید از عناوین h3 و حتی h4 استفاده کنید.

در زیر میتوانید مشاهده کنید که چگونه یک مقاله از عناوین h2 و h3 استفاده می کند تا ساختار منطقی به مقاله ارائه دهد.

 

تصویر(3)

داشتن ساختار فصلی منطقی بسیار عالی است زیرا به خوانندگان و ربات های موتور جستجو کمک می کند تا محتوای شما را بهتر درک کنند.

اطمینان حاصل کنید که عناوین فصل واضح و توصیفی هستند. فقط  مرور اجمالی آنها باید ایده ای راجع به آنچه در هر فصل مورد بحث قرار می گیرد ارائه دهد.

5- مطالب خود را قابل خواندن و مرور کردن کنید

خوانایی بسیار مهم است. بدون خوانایی مناسب، محتوای شما هرگز به پتانسیل کامل خود نخواهد رسید.

هرچند، اکثر مردم پست های شما را از ابتدا تا انتها نمی خوانند اما در عوض، آنها مطالب را به سرعت مرور می کنند تا پاسخ های مورد نظر خود را پیدا کنند.

شما باید اطمینان حاصل کنید که هم افرادی که می خوانند و هم کسانی که مروری اجمالی می کنند می توانند، جوابهای خود را پیدا کنند. در اینجا چند نکته برای بهتر خواندن و مرور کردن متن شما آورده شده است:

از یک فونت خوب و خوانا استفاده کنید.
درصورتیکه صفحه مقاله سفید است متن خود را مشکی کنید. خواندن متن خاکستری دشوار است.
اندازه قلم 16px یا بالاتر داشته باشید.
از لیست های گلوله ای (bulleted lists) در مقالات خود استفاده کنید.
بندهای خود را کوتاه نگه دارید. پاراگراف های طولانی جالب نیستند.
اطمینان حاصل کنید که متن شما در تلفن همراه خوب به نظر می رسد.

6. تصویری برجسته اضافه کنید که به خوبی در رسانه های اجتماعی کار کند

توصیه می شود که یک تصویر برجسته را به هر پست وبلاگ اضافه کنید. این تصویری است که وقتی مقاله را در رسانه های اجتماعی به اشتراک می گذارید، نشان داده می شود. همچنین ممکن است در صفحه اصلی، بخش پست های مرتبط و RSS feed نشان داده شود.

بسته به تنظیمات قالب شما، ممکن است تصویر برجسته نیز در داخل مقاله، در بالا یا زیر عنوان ظاهر گردد.

وقتی تصمیم میگیرید کدام تصویر را انتخاب کنید، به این فکر کنید که چه چیزی برجسته خواهد بود و باعث می شود پست شما در سایت های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک جذاب به نظر برسد.

اگر عکس دارای خصیصه های برجسته باشد و توجه شما را جلب کند، به مقاله کمک می کند تا از ترافیک اجتماعی، لایک و اشتراک گذاری بیشتری برخوردار شود.

اگر خودتان تصاویری ندارید، می توانید از عکس های موجود استفاده کنید. می توانید عکسهای رایگان را از Shutterstock ،  Pixabay ، Pexels و Unsplash دریافت کنید.

7. بهینه سازی تصاویر در مقاله

درج کردن تصاویر در مقالات خود،  برای زیبایی یا آموزش، می تواند مفید باشد. به عنوان مثال، می توانید به طور مرتب از تصاویر، جداول و نمودارهای مختلف استفاده کنید تا به مقالات خود ارزش بدهید.

اگر این کار درست انجام شود، برای کاربر تجربه ای فوق العاده است، اما می تواند به شما در جذب ترافیک بالاتر از طریق جستجوی تصویر نیز کمک کند.

اگر تصاویر شما به درستی بهینه شده باشند، احتمالاً آنها برای عبارات مورد جستجوی مختلف در Google Images رتبه بندی می شوند.

در اینجا نحوه بهینه سازی تصاویر شما آورده شده است:

از نام های توصیفی برای پروند های خود استفاده کنید.
برچسب های alt را به تصاویر خود اضافه کنید.
اگر از عناوین استفاده می کنید، آنها را به تصویر مرتبط کنید.
اطمینان حاصل کنید که نام فایل ها و برچسب های alt ، آنچه را که در تصویر موجود است به طور دقیق توصیف می کنند.

به عنوان مثال، می توانید به جای IMG-0014.jpg از dog-chewing-bone.jpg استفاده کنید. سپس برچسب alt می تواند بگوید: “سگ در حال جویدن استخوان است.”

برچسب های alt یا نام فایل تصویری را با کلمات کلیدی پر نکنید. از آنها برای توصیف دقیق تصاویر استفاده کنید.

اطمینان حاصل کنید که از اسامی دقیق فایل و برچسب های alt برای تصویر برجسته خود استفاده کرده باشید.

8- پیوندهای داخلی و خارجی را اضافه کنید

افزودن پیوند به محتوای شما می تواند ارزش بسیاری برای خوانندگان شما ایجاد کند. این به خوانندگان شما کمک می کند تا از طریق پست شما اطلاعات بیشتری در مورد موضوعات مورد علاقه خود پیدا کنند.

افزودن پیوندهای داخلی در داخل مقالات، خود یکی از بهترین راه های افزایش معیارهای رابط کاربری (engagement metrics) مانند صفحات در هر session است. افرادی که سایت شما را مرور می کنند نیز بسیار بیشتر احتمال دارد که در سایت شما مشترک شوند و مرتباً مقالات را دنبال کنند.

پیوندهای داخلی عالی هستند، اما ارزش افزودن لینکهای خارجی به سایتهای قابل اعتماد را نیز دارند. انجام این کار می تواند ارزش های زیادی داشته باشد و برای خوانندگان شما مفید باشد.

نمونه ای از این کار وقتی است که می خواهید به توضیح یک موضوع پیوند دهید، اما مقاله ای در مورد آن در سایت خود ندارید. سپس منطقی است که پیوند خارجی به یک سایت معتبر را در مقاله اضافه کنید.

نگران این نباشید که پیوندهای خارجی از نظر سئو نامناسب باشد. این یک افسانه است.

9. مطمئن شوید که تمام پیوندها کار می کنند

قبل از انتشار مقاله ، باید اطمینان حاصل کنید که تمام پیوندهای موجود در آن کار می کنند.

می توانید با رفتن به حالت Preview، در مقاله پیمایش کنید و بر روی همه پیوندها کلیک نمایید. سپس مطمئن شوید که تمام پیوندها به همان جایی که قرار است بروند، می روند.

این کار بیش از یک دقیقه طول نمی کشد، اما می تواند بازدید کنندگان شما را از ناامیدی کلیک بر روی لینک های خراب نجات دهد.

همچنین پیشنهاد می شود هر چند ماه یکبار کل سایت را برای یافتن لینک های خراب اسکن کنید. یکی از ابزارهای رایگان برای این گزینه Dead Link Checker است.

10. اسکن مقاله از نظر گرامری

داشتن بسیاری از خطاهای املایی و گرامری در محتوای شما بسیار بد است. حتی اگر خودتان متوجه آنها نشوید، بسیاری از خوانندگان شما آنها را می بینند. این می تواند کل وب سایت شما را غیرقابل اعتماد جلوه دهد. به همین دلیل، باید هر پست را با دقت بررسی کنید. سپس از ابزار املا و گرامر مانند Grammarly برای اسکن کردن پست در جهت یافتن خطاها استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید که اگر از ویرایشگر Gutenberg در وردپرس استفاده می کنید، Grammarly تعدادی کد ناخواسته را به پست های شما اضافه می کند. اما با ویرایشگر Classic خوب کار می کند.

11. افزودن دسته ها و برچسب ها (در صورت وجود)

این کار می تواند در مرتب سازی مقالات سایت شما در دسته های مختلف مفید باشد. اگر محتوای زیادی دارید، ممکن است در بعضی موارد اضافه کردن برچسب ها نیز مفید باشد.

توصیه می شود این کار را به صورت کم انجام دهید زیرا دسته ها و برچسب های بسیار زیاد برای خوانندگان گیج کننده است. 

برای آشنایی با برچسب ها می توانید مقاله برچسب وردپرس را مطالعه نمایید.

بعد از انتشار

تصویر (4)

وقتی بر روی دکمه “انتشار” در پست خود کلیک می کنید، کار شما پایان نمی یابد. حال باید مطمئن شوید که همه چیز به درستی کار می کند و سپس برخی مراحل را برای هدایت ترافیک به سمت پست خود انجام دهید. در اینجا 9 کار که شما باید بعد از انتشار انجام دهید آورده شده است.

1. مطمئن شوید که مقاله در تلفن همراه نیز خوب به نظر می رسد

درست پس از انتشار مقاله، باید سایت را در تلفن هوشمند خود باز کنید و سریعاً مقاله را اسکن کنید. اطمینان حاصل کنید که متن قابل خواندن است و تمام عناصر موجود در سایت شما برای موبایل مناسب هستند.

این روزها تعداد بیشتری از افراد از تلفن های هوشمند نسبت به رایانه ها استفاده می کنند، بنابراین بسیار مهم است که مقاله شما خوب به نظر برسد و به خوبی در موبایل کار کند.

2. ارسال به کنسول جستجوی Google

نیازی نیست که صبر کنید خزنده های Google سایت شما را پیدا کنند و مقاله جدید شما را کشف کند.

اگر یک حساب Google Search Console  دارید (داشتن این حساب برای SEO ضروری است) ، می توانید از Google بخواهید که صفحه جدید شما را فوراً به فهرست جستجو اضافه کند.

برای ارسال درخواست به Google جهت ایندکس کردن پست جدیدتان، به سایت موجود در اکانت Google Search Console خود بروید.

سپس URL خود را در کادر “Inspect URL” قرار داده و بر روی “Request Indexing” کلیک کنید.

اگر پست شما قابل دسترس است و دارای محتوای منحصر به فرد و با ارزش می باشد، باید تقریبا بلافاصله ایندکس شود. البته این امر می تواند از چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد.

همچنین توصیه می شود برای بینگ و یاهو نیز ثبت نام کنید.

3. ارسال ایمیلی به خبرنامه خود

برای هدایت ترافیک به پست خود، باید برای مشترکین خبرنامه خود ایمیلی ارسال کنید. به جای ارسال کل مقاله از طریق خبرنامه خود، باید به سادگی یک پیام کوتاه با لینک به مقاله کامل ارسال کنید.

به این ترتیب افراد برای خواندن مقاله به سایت شما می آیند. برخی از آنها حتی ممکن است مقاله را در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارند یا از سایت های خود به آن پیوند دهند.

یک خبرنامه ایمیل واقعا موثرترین روش برای افزایش بازدید مکرر از وبلاگ شما است. اگر خبرنامه ایمیل ندارید، باید بلافاصله شروع به ساختن آن کنید.

4. آن را در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

در مرحله بعد، شما باید مقاله خود را در تمام رسانه های اجتماعی که در آن اکانت دارید، به اشتراک بگذارید. برخی از رایج ترین آنها Facebook ، Twitter ، Instagram، LinkedIn و Pinterest است. فقط URL پست خود را تایپ نکنید. درعوض، متنی بنویسید تا علاقه مردم به کلیک روی مقاله و خواندن آن افزایش یابد. برای توییتر و اینستاگرام نیز ممکن است بخواهید هشتگ را به پست اضافه کنید. این می تواند به شما در رسیدن افراد بیشتری کمک کند.

همچنین ممکن است بخواهید مقاله خود را چند روز بعد دوباره به اشتراک بگذارید، فقط برای برخی از طرفداران شما که اولین بار پست را ندیده اند.

5. پیوند به آن از مقالات قدیمی

بسیار مهم است که پیوندهای داخلی را به محتوای مرتبط اضافه کنید. اما بعد از انتشار یک پست جدید، می توانید از طریق پست های قدیمی خود پیوندهایی به پست جدید خود اضافه کنید.

این می تواند به تقویت عملکرد سئوی پست جدید شما کمک کند زیرا پیوندهای داخلی ارزش سئو دارند. همچنین باعث می شود افرادی که در حال خواندن پست های قدیمی شما هستند، به مقاله جدید شما مراجعه کنند.

6. از دیگران بخواهید که آن را به اشتراک بگذارند و یا از آن پیوند برقرار کنند

این احتمال وجود دارد که شما با افراد مختلف آشنا شوید که ممکن است بخواهند محتوای شما را در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارند. حتی ممکن است از سایر صاحبان وب سایت که ممکن است بخواهند به آن پیوند دهند، آگاه باشید. در این حالت، می توانید ایده خوبی باشد که از آنها بخواهید پست شما را به اشتراک بگذارند.

دریافت لینک های ورودی به پست های شما یکی از موثرترین راه ها برای کسب رتبه بالاتر در موتورهای جستجو است.

7. نظارت و پاسخ به نظرات

اگر در وبلاگ خود بخش نظرات دارید، باید نظرات مربوط به پست جدید خود را پیگیری کنید. 

سعی کنید در اسرع وقت به نظرات جدید پاسخ دهید. این به خوانندگان نشان می دهد که وبلاگ شما فعال است و شما یک فرد واقعی هستید که پذیرای بازخورد هستید.

همچنین ، مطمئن شوید که هرزنامه ها و نظرات با جنبه بد را حذف کنید. اینها می تواند به عملکرد سایت شما در جستجو آسیب برساند و باعث شود سایت شما قابل اعتماد به نظر نرسد.

8. Google Analytics را پیگیری کنید

مهم است که نحوه عملکرد مقاله خود را با گذشت زمان پیگیری کنید.

می توانید گاهی اوقات حساب Google Analytics خود را بررسی کنید تا ببینید چگونه ترافیک به صفحه در حال پیشرفت است. همچنین می توانید معیارهای رابط کاربری مانند نرخ پرش (bounce rate)، صفحات در هر session و دیگر موارد را بررسی کنید تا بفهمید جایی برای بهبود وجود دارد یا خیر.

این احتمال وجود دارد که مدت ها پس از انتشار نیز، فرصت هایی برای بهبود پست خود پیدا کنید. به عنوان مثال، ممکن است متوجه شوید که مقاله برای برخی از اصطلاحات مورد جستجو، رتبه بندی می شود که برای آن بهینه نیست. سپس می توانید برخی اطلاعات را در مورد آن اصطلاح به مقاله اضافه کنید و رتبه بالاتری نیز کسب کنید.

9. مقاله را مرور و به روز رسانی کنید

هر چند وقت یکبار صفحات خود را به روز کنید، مخصوصاً در مقاله هایی که ترافیک جستجو را جذب می کنند، بسیار مفید است.

Google میخواهد محتوای به روز شده را نشان دهد. بررسی و به روز رسانی مطالب قدیمی روشی موثر برای اطمینان از بهبود رتبه شما است. 

برای پست های برتر خود، حتی ممکن است بخواهید هر سال آنها را مرور و به روز کنید. در حقیقت، بسیاری از وب سایتهای بزرگ جهان، بخش زیادی از بودجه خود را صرف مرور کردن و به روزرسانی مطالب قبلی منتشر شده می کنند.

نتیجه گیری:

انتشار مقاله فقط آغاز سفر است. شما باید اطمینان حاصل کنید که پس از ارسال مقاله، مردم می توانند آن را به صورت آنلاین پیدا کنند. روش های زیادی وجود دارد که می توانید عمر یک پست وبلاگ را افزایش دهید و از فراموش شدن آن جلوگیری کنید. اگر نکات این مقاله را در نظر بگیرید تا اطمینان حاصل کنید که هر یک از پست های شما تا حد ممکن برای جذب خوانندگان جدید آماده شده است، ترافیک بالای سایت خود را مشاهده خواهید کرد که بازتابی از تلاش های شما را نشان می دهد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *