گواهینامه SSL چیست و چه ویژگی هایی دارد ؟

گواهینامه SSL چیست و چه ویژگی هایی دارد ؟

تصویر(1)

در تصویر فوق در نوار آدرس، “HTTPS”  را مشاهده می کنید. کاراکتر “S”  نشان می دهد که شما یک گواهی SSL (Secure Sockets Layer)  دارید، به این معنی که اتصال شما امن است.
گواهینامه های SSL بسیار ضروری هستند. مهم نیست که شما یک وبلاگ کوچک یا یک سایت کاملا تجاری داشته باشید؛ در هر صورت شما نیاز به یک گواهینامه SSL دارید.

پروتکل HTTPS و گواهینامه SSL دو عامل متفاوت اما مهم در ایجاد یک اتصال امن در بستر اینترنت هستند.

پروتکل HTTPS کانالی را فراهم می کند که داده ها رمزنگاری شده و ایمن منتقل شود.

هنگامی که یک کاربر تلاش می کند تا اطلاعات را از طریق یک اتصال امن ارسال کند، گواهینامه های SSL جهت این امر ضروری است.

توضیحات مختصری در رابطه با برخی از موارد مربوط به گواهینامه ssl خدمت شما ارائه شده است :

Chain:

گواهینامه ssl از نوع Chain یک فایل استاندارد از نصب گواهینامه  می باشد که شامل سه بخش اصلی روت ، میانی و سطح نهایی ( end-user ) است.

جهت ایجاد فایل chain نیاز است یک فایل با 4 بخش شامل کد crt و سه کد مربوط به Ca-bundle از بالا به پایین زیر هم قرار بگیرد.

در این صورت یک Full Chain در اختیار خواهید داشت.

CSR:

یک فایل CSR ( کلید عمومی ) توسط کاربر یا شرکت ارائه دهنده سرور و هاست و معمولاً روی سروری ایجاد می شود که گواهینامه در آن نصب خواهد شد.

فایل CSR حاوی اطلاعاتی شامل نام سازمان ، نام دامنه ، آدرس ایمیل ، نام کشور و شهر می باشد. همچنین شامل کلید عمومی است که در گواهینامه دیجیتال قرار دارد. همزمان که CSR  تولید می شود، معمولا یک کلید خصوصی نیز ساخته می شود و در نهایت یک جفت کلید بدست می آید.

یک لایسنس از CSR برای ایجاد گواهینامه SSL شما استفاده می کند ، اما به کلید خصوصی شما احتیاج ندارد.

شما باید کلید خصوصی خود را مخفی نگه دارید. گواهی ایجاد شده توسطCSR  فقط توسط کلید خصوصی که با آن تولید شده است کار خواهد کرد. بنابراین اگر کلید خصوصی خود را گم کنید ، گواهی دیگر کار نخواهد کرد.

Private Key:

تمام گواهینامه های SSL برای نصب و فعال سازی به یک کلید خصوصی ( Private Key  ) نیاز دارند. کلید خصوصی یک پرونده جداگانه است که در رمزگذاری و رمزگشایی داده های ارسال شده بین سرور شما و سرویس گیرندگان استفاده می شود. هنگامی که اقدام به ایجاد درخواست فایل CSR می کنید، یک کلید خصوصی توسط شما ایجاد می شود.

مرجع صدور گواهینامه که گواهی شما را ارائه می دهد به private key  دسترسی ندارد.

CRT:

CRT  یک پسوند فایل گواهینامه ssl است که برای تأیید صحت امنیت وب سایت استفاده می شود.

فایل CRT توسط شرکت های ارائه دهنده گواهینامه ssl ایجاد و  توزیع می شود. پرونده های CRT به مرورگر وب اجازه می دهند تا با استفاده از پروتکل ssl ایمن شود. پرونده های مربوط به فایل CRT را می توان با کلیک روی نماد قفل در مرورگر وب مشاهده کرد.

Ca-bundle:

بسته نرم افزاری CA فایلی است که شامل دو یا سه بخش است که حاوی کدهای روت و میانی می باشد و اصطلاحا یک نوع زنجیره است.

این زنجیره برای بهبود سازگاری گواهینامه ها با مرورگرهای وب ضروری است تا مرورگرها گواهی شما را شناخته و هیچگونه هشدار امنیتی ظاهر نشود.

PEM:

یک نوع استاندارد ذخیره سازی کدهای رمزنگاری شده گواهینامه ssl می باشد که این نوع فرمت جهت نصب در برخی کنترل پنل ها ضروری است. زمانی که فایل PEM شامل فایل private key باشد پسوند آن KEY خواهد بود.

رمز گذاری چیست و چرا سطوح مختلفی وجود دارد؟

رمزگذاری یک فرایند ریاضی از کدگذاری اطلاعات است. در این فرایند منظور از تعداد بیت (40 بیتی، 56 بیتی، 128 بیتی، 256 بیتی) اندازه کلید می باشد. مانند یک رمز عبور طولانی، یک کلید بزرگتر ترکیبات بیشتری دارد. در واقع، رمزگذاری 128 بیتی یک تریلیون بار قوی تر از رمزگذاری 40 بیتی است. هنگامی که یک مرورگر یا سیستم عامل با یک گواهی SSL  مواجه می شود ، آن را بررسی می کند تا مطمئن شود که گواهی معتبر و قابل اطمینان است.

کلید عمومی و خصوصی چیست؟

هر گواهی SSL شامل یک جفت کلید عمومی و خصوصی است ؛ یک کلید خصوصی جهت کدگذاری و یک کلید عمومی برای رمزگشایی آن استفاده می شود. کلید خصوصی بر روی سرور نصب می شود و هرگز با کسی به اشتراک گذاشته نمی شود اما کلید عمومی در گواهی SSL با مرورگرهای وب به اشتراک گذاشته شده است.

یک درخواست امضای گواهی یا CSR چیست؟

CSR یک کلید عمومی است که شما بر اساس سرور و دستورالعمل های نرم افزار سرور تولید می کنید. (اگر شما به سرور خود دسترسی ندارید، میزبانی وب شما آن را برایتان ایجاد می کند.) CSR در طول فرایند ثبت نام گواهینامه SSL مورد نیاز است، زیرا اطلاعات خاصی را درباره وب سرور و سازمان شما ارائهمی کند.

هش چیست؟ الگوریتم هش کردن یک تابع ریاضی است که اطلاعات ورودی با طول متغیر را به یک اندازه ثابت تغییر می دهد.

گاهی اوقات هش کردن به عنوان رمزنگاری یک طرفه نامیده می شود. برای اولین بار رایانه ، ورودی را برای هش محاسبه می کند و سپس مقادیری را مقایسه می کند تا با فایل های اصلی هم خوانی داشته باشد. هر رایانه ای در جهان که الگوریتم هش را انتخاب می کند می تواند به صورت محلی محاسبات هش را انجام و همان جواب را دریافت کند.

الگوریتم های هش کردن در انواع روش ها استفاده می شود ؛ برای ذخیره سازی کلمه عبور، در رایانه ها و در پایگاه داده ها. الگوریتم های هش شده مختلفی وجود دارد و همه آنها دارای اهداف خاص هستند ، برخی برای انواع خاصی از داده ها و برخی برای سرعت و امنیت استفاده می شوند. الگوریتم مورد بحث در گواهینامه ssl الگوریتم های SHA هستند. الگوریتم های رمزنگاری هش باعث ایجاد هش های غیرقابل برگشت و منحصر به فرد می شوند. معکوس برگشت ناپذیر به این معنی است که اگر شما فقط هش داشته باشید نمی توانید از آن برای کشف آنچه که داده اصلی بود استفاده کنید، بنابراین هش اجازه می دهد که داده های اصلی ایمن و ناشناخته باقی بمانند.

به خاطر داشته باشید که پروتکل SSL / TLS ، اتصال را با استفاده از رمزنگاری نامتقارن آسان می کند. به این معنی است که دو کلید رمزگذاری وجود دارد و هر یک از آنها نیمی از فرآیند را انجام می دهند: یک کلید عمومی برای رمزگذاری و یک کلید خصوصی برای رمزگشایی. هر گواهی SSL حاوی یک کلید عمومی است که می تواند توسط مشتری برای رمزگذاری داده ها مورد استفاده قرار گیرد و مالک گواهی SSL یک کلید خصوصی را در سرور خود ذخیره می کند که از آن برای رمزگشایی داده ها و خواندن آن استفاده می کند. در نهایت هدف اولیه این رمزگذاری نامتقارن مبادله کلید امن است. کلید های نامتقارن جهت افزایش قدرت محاسبات نیاز به استفاده از کلیدهای متقارن کوچکتر برای بخش ارتباط واقعی اتصال دارند.

امضاهای دیجیتال بخش مهمی از نحوه تأیید هویت های SSL هستند. هنگامی که یک گواهی صادر می شود، گواهینامه شما توسط شرکت های ارائه دهنده گواهی (به عنوان مثال Sectigo، DigiCert و غیره) به صورت دیجیتالی امضا شده است. این امضا شواهد رمزنگاری را فراهم می کند که گواهینامه اصلاح یا بازتولید نشده باشد. مهمتر از همه، یک امضای معتبر شامل شواهد رمزنگاری می باشد که اطلاعات موجود در گواهی توسط شخص ثالث مورد اعتماد را تایید می کند.

امضای دیجیتال فوق العاده حساس است و هر تغییری در فایل باعث تغییر امضای شما خواهد شد. با کوچکترین تغییر نتیجه هش کاملا متفاوت خواهد بود ، به این معنی که امضای حاصل از آن هش نیز متفاوت خواهد بود. حتی تغییر یک بیت از سند چند هزار گیگابایتی منجر به یک هش کاملا متفاوت خواهد شد. اگر مرورگر شما با یک امضای نامعتبر مواجه شود، خطا را نمایش داده و به طور کامل از یک اتصال امن جلوگیری می کند.

SHA-1 and SHA 
همانطور که پیش از این اشاره شد ، SHA یکی از عناصر اصلی الگوریتم هش کردن امن است. SHA-1 و SHA-2 دو نسخه متفاوت از این الگوریتم هستند. SHA-2 به عنوان جانشین SHA-1 شناخته می شود، زیرا یک بهبود کلی از SHA-1 است. SHA-1 یک هش 160 بیتی است. SHA-2 نیز یک خانواده از هش ها در طول های مختلف است که محبوب ترین آن 256 بیت می باشد.

چرا از گواهینامه ssl میهن وب هاست استفاده کنیم؟

میهن وب هاست جهت دامنه های بین المللی و ir گواهینامه ssl ارائه می کند.
گواهینامه ارائه شده جهت دامنه های بین المللی از شرکت معتبر Sectigo و دامنه ir از شرکت معتبر Certum می باشد.
جهت نصب گواهینامه ssl هیچ هزینه ای اخذ نمی شود و به صورت کاملا رایگان انجام می شود و فقط هزینه لایسنس گواهینامه باید پرداخت گردد.
می توانید از لینک زیر اقدام به خرید گواهینامه ssl از میهن وب هاست نمایید :

https://my.mihanwebhost.com/cart.php?gid=28

چند دلیل منطقی جهت استفاده از گواهینامه ssl :
1 – حفاظت در برابر هکرها
HTTP  پروتکل متنی است که اطلاعات را بین دستگاه و وب سایت مورد نظر شما می فرستد. HTTPS نسخه امن این پروتکل است. گواهینامه ssl اطلاعات را بین این دو بخش رمزگذاری می کند، بنابراین هر اطلاعاتی که بین این دو بخش فرستاده می شود، تقریبا غیر قابل خواندن است. اهمیت این مورد زمانی بیشتر احساس می شود که شما در وب سایت خود رمز کارت اعتباری خود و همچنین رمز اطلاعات ورود به پنل هاست یا وب سایت خود را وارد می کنید.
ضمن اینکه گواهینامه ssl شما را از حملات”MITM”    محافظت می کند؛ این حملات زمانی رخ می دهد که شخص ثالث ( یک هکر) انتقال پیام ها را بین دو مشتری انجام می دهد.شما ممکن است این مسئله مهم را در نظر نگیرید. با این حال، بدون رمزنگاری، فرد هکر ممکن است یک صفحه وب جعلی را نمایش دهد.2 – اعتماد بیشتر کاربران به وب سایت شما
اعتماد کاربران جهت ورود به وب سایت شما و هنگام خرید از آن بسیار حائز اهمیت است.
چند سال پیش، تعداد بسیار کمی از افراد درباره گواهینامه SSL اطلاعات داشتند. در حال حاضر، اغلب کاربران نیاز به چنین مورد امنیتی را تشخیص می دهند. هم اکنون همگان احتمالا از حساسیت بالای گوگل برای افزایش امنیت وب سایت آگاه می باشند.با یک گواهینامه ssl معتبر ، عملا شما پیامی را به خوانندگان و مشتریان خود ارسال کرده و به آنها ثابت می کنید که امنیت حضور و فعالیت آنها را جدی گرفته اید.
بدون یک گواهینامه SSL، شما یک پرچم قرمز را برای کاربران بالا می برید که ممکن است آنها را از بازدید های بعدی منصرف کند.
3 – مرورگرها سایت شما را امن اعلام می کنند
این مورد یک اتفاق ساده نیست. هشدار   “your connection is not secure”یک پیغام توسط مرورگرهای معتبر و رایج دنیا مانند فایرفاکس و گوگل کروم است. هر کاربری که سعی می کند از یک سایت بازدید کند اگر وب سایت گواهینامه SSL نداشته باشد صفحه ای را که هشدار دهنده ی غیر امن بودن آن است مشاهده می کند.
توجه داشته باشید که گوگل کروم و فایرفاکس از محبوب ترین مرورگرهای کاربران هستند و ترجیح می دهند هنگام ورود به وب سایت در بالای صفحه قفل سبز رنگ را مشاهده کنند.

در سال 2018، گوگل موضع خود را در رابطه گواهینامه ssl به صورت آشکار اعلام کرد و به جای مشاهده HTTP به عنوان مدل استاندارد برای سایت ها، گوگل کروم فقط عنوان پیش فرض HTTPS را قبل از آدرس سایت به عنوان یک سایت امن نمایش می دهد.
با توجه به اینکه که Chrome سایت شما را بدون SSL معتبر نمی داند ؛ گوگل به عنوان موتور جستجو نیز آن را یک سایت امن و معتبر نمی شناسد.
اغلب وب سایت های معتبر و دارای رتبه بالا به سئوی مناسب و ایده آل برای رسیدن به یک رتبه بالاتر در Google متکی هستند و این مورد تنها قرار دادن HTTPS در اول آدرس وب سایت به دست می آید.
در نتیجه با گواهی SSL نه تنها خوانندگان به شما بیشتر اعتماد خواهند کرد، بلکه اعتماد موتورهای جستجو نیز به وب سایت شما بیشتر خواهد شد

تصویر(2)

4 – بهبود سرعت وب سایت
رتبه بندی سایت شما تا حد زیادی با توجه به سرعت لود سایت تعیین می شود. در وب سایت با سرعت لود مناسب ، افراد بیشتری بازدید می کنند و نتایج آن نیز در گوگل قابل مشاهده است.
علی رغم اینکه پیش از این شاید شنیده باشید HTTPS سرعت لود سایت را کاهش می دهد ، این مورد کاملا خلاف واقعیت است.
در صورتی که از گواهینامه SSL معتبر استفاده نمایید قطعا در سرعت لود سایت شما تاثیر بسیار مثبتی نسبت به نوع رایگان آن خواهد داشت.5 – هزینه آن زیاد نیست
یکی از اصول و قوانین مهم GDPR جهت حفظ اطلاعات شخصی کاربران ، استفاده از گواهینامه ssl می باشد.
شاید در نگاه اول گواهینامه ssl گران به نظر برسد اما با توجه به اینکه میان بر بسیار خوبی جهت جهش رتبه سایت در گوگل و اعتماد بیشتر کاربران به وب سایت شما و در نتیجه سود دهی مالی و غیر مالی وب سایت شما می شود یک محصول رایگان است.
با توجه به وقت زیاد و هزینه بالایی که ممکن است جهت بهبود رتبه سایت انجام دهید خرید گواهینامه ssl و مزایایی که همراه خود دارد بسیار مقرون به صرفه بوده و یک خرید اقتصادی است.

6 – آینده نگری
مبحث امنیت وب به صورت مداوم در حال تکامل است. گواهینامه SSL دفاعیه نهایی علیه هکرها نیست، اما یک شروع خوب و الزامی است.
زمانی که از یک گواهینامه ssl معتبر استفاده می کنید و از مزایای آن بهره مند می شوید در حقیقت آینده و پایداری وب سایت خود را تا حد زیادی تضمین می کنید.
شما نباید امنیت وب سایت خود را دست کم بگیرید. در صورتی که به صورت حرفه ای و جدی تصمیم به راه اندازی یک تجارت دارید ، قطعا موارد امنیتی و حفظ اطلاعات و حریم شخصی کاربران باید در دستور کار شما قرار بگیرد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *