چرا به پشتیبان گیری خودکار از وب سایت نیاز دارید؟

چرا به پشتیبان گیری خودکار از وب سایت نیاز دارید؟

هرکسی که یک وب سایت دارد می داند اطمینان از در دسترس بودن سایت در همه زمان ها چقدر اهمیت دارد. اگر می خواهید آپتایم بالا را برای دنبال کنندگان و مشتریان خود تضمین کنید، داشتن پشتیبان کامل و سرویس بازیابی برای وب سایت و تجارتتان بسیار مهم است. اما چه عناصری نیاز به پشتیبان گیری دارند؟

پشتیبان گیری شامل مواردی همچون افزونه ها، کدهای سفارشی شده، بانک اطلاعاتی، اسکریپت ها و موارد دیگر می باشد. به تمام مدت زمان ویرایش رسانه خود مانند عکس ها و فیلم ها یا هر محتوای دیگری که ممکن است برای محافظت از آن صرف کرده باشید، فکر کنید. همه اینها دارای ارزش هستند.

برای مبتدیان، تهیه نسخه پشتیبان یک فعالیت سرگرم کننده یا پر زرق و برق است. در حقیقت، بسیاری از افراد وظایفی مانند پشتیبان گیری را با کارهای سخنی مانند شستن ظروف یا بیرون  گذاشتن زباله برابر در نظر می گیرند. جای تعجبی ندارد که هر از گاهی نسخه های پشتیبان نادیده گرفته شوند.

اگر از سرویس دهنده ای استفاده می کنید که وب سایت شما را مدت طولانی و بدون هیچ مشکلی به صورت آنلاین نگه داشته است، احتمالاً فکر می کنید دیگر نیازی به بازیابی نسخه پشتیبان نخواهید داشت. معمولاً این نوع تفکر است که باعث می شود از مراحل اساسی بازیابی اطلاعات برای حفظ سایت غافل شوید.

پشتیبان گیری لازم نیست یک کار خسته کننده باشد. در واقع ، حتی لازم نیست چیزی باشد که خودتان به آن بپردازید. خدمات و ابزارهای خودکار وجود دارند که می توانید از آنها برای ساده سازی ویژگی های تهیه نسخه پشتیبان و ترمیم وب سایت خود استفاده کنید. آن ها باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شما می شوند، به ویژه در زمان های ناخوشایند مانند زمان هایی که وب سایت شما هک شده ، به طور تصادفی حذف شده یا به خطر افتاده باشد.

از دست دادن محتوا

شاید بزرگترین پیامد عدم تهیه پشتیبان مناسب از وب سایت، وقت و هزینه باشد. اگر خودتان تمام کارهای طراحی را انجام داده اید، پس طراحی مجدد آن زمان زیادی را تلف می کند. اگر به شخص دیگری هزینه ای پرداخت کرده اید که این کار را برای شما انجام دهد، پس ممکن است خوش شانس باشید و هنوز نسخه پشتیبانی از وب سایت اصلی از زمانی که اولین بار آن را برای شما طراحی کرده اند، داشته باشند. اما تمام مطالب شما مانند وبلاگ و پست های خبری، آثار هنری خلاقانه و عکس های شما در آنجا نخواهند بود.

همچنین، به تمام زحمت هایی که برای جزئیات وب سایت خود کشیده اید و اینکه چه مدت طول می کشد تا مراحل خود را برای تکثیر مجدد و جایگزینی آن ها انجام دهید، فکر کنید. اگر شانس بیاورید یک وب سایت متفاوت را ایجاد می کنید، یا بدتر از همه، با وب سایتی که فقط نیمی از آن به خوبی قبل عمل می کند مواجه می شوید.

شاید شما در طول مسیر برخی از ترفندها و تنظیمات عملکرد را انجام داده باشید، اکنون می فهمید که این تغییرات را در هیچ کجا یادداشت نکردید. چگونه پس از بازگرداندن نسخه پشتیبان قدیمی، به صورت آنلاین، آنها را پیاده سازی کنید؟ در واقع بسیار دشوار خواهد بود.

تصویر(1)

از دست دادن اطلاعات و تراکنش ها

این احتمالاً یکی از ترسناک ترین چشم اندازهای یک فروشگاه آنلاین است، به خصوص اگر دارای بانکهای اطلاعاتی باشید که تمام تراکنش ها و اطلاعات مشتری شما را کنترل می کند. این موتورخانه ای از فروشگاه آنلاین شما است و باید از استحکام و منظم بودن آن محافظت و از آن حمایت شود.

بسته به آنچه در قوانین محلی شما وجود دارد، ممکن است معیارهای قانونی و دولتی وجود داشته باشد که برای فعالیت شما در یک فروشگاه اینترنتی باید رعایت شود که ذخیره سازی داده ها و نگه داری سابقه ها از  بزرگترین آن ها است.

از دست دادن مشتریان

این امر ممکن است کمی افراطی به نظر برسد، اما اتفاق می افتد. اگر ظاهر وب سایت خود را از دست داده اید، یا برخی از توابع مانند گذشته کار نمی کنند، خطر از دست دادن مشتریان شما را تهدید می کند.

همگان مطلع هستند که حفظ مشتری موجود آسان تر و ارزان تر از پیدا کردن مشتری جدید است. تلاش برای جلب توجه مردم به یک وب سایت نیمه کاره، برای کاربران مدرن اینترنتی نتیجه ای ندارد. این بدان معنا است که اگر می خواهید بازدیدکنندگان خود را حفظ کنید، باید یک نسخه پشتیبان تهیه کنید و سایت را به صورت آماده بازیابی کنید.

از دست دادن زمان

این مسئله خیلی زیاد پیش می آید، اما درک آن برای شما بسیار مهم است: زمان شما با ارزش است. احتمالاً یک میلیون کار دیگر وجود دارد که شما ترجیح می دهید به جای نشستن برای بازسازی وب سایتی که به صورت ناگهانی بدون پشتیبان گیری خراب شده است، انجام دهید. بنابراین اجازه ندهید این اتفاق برای شما رخ دهد.

تصویر(2)

تهیه نسخه پشتیبان مهم است، حال چگونه باید آن را تهیه نمود؟

تهیه نسخه پشتیبان از وب سایت شما در واقع یک فرایند بسیار ساده است و روش های مختلفی برای انجام آن وجود دارد. اما، مانند اکثر فعالیت های زندگی، در ابتدا نیاز به تلاش شما برای تنظیم آن دارد. در اصل دو رویکرد متفاوت وجود دارد که می توانید برای تهیه نسخه پشتیبان از داده های خود استفاده کنید.

1- پشتیبان گیری دستی

این روشی است که اکثر مردم برای تهیه نسخه پشتیبان از وب سایت خود، به ویژه در آغاز، هنگامی که برخی از فرآیندهای خاص هنوز جدید هستند و نیاز به دستیابی به همه چیز به صورت دستی دارند، استفاده می کنند.

روند کار آسان است، اما اشکالات استفاده از پشتیبان گیری دستی این است که امکان دارد بکاپ گیری منظم وب سایت خود را فراموش کنید و اگر داده ها به صورت متوالی از بین بروند، در این صورت شما خطر از دست دادن داده ها را پیش رو خواهید داشت.

به سادگی وارد صفحه کنترل پنل هاست خود شوید و به دنبال ویژگی پشتیبان گیری باشید. این روش به شما امکان می دهد مراحل ساده قدم به قدم را دنبال کنید، به شما امکان می دهد نسخه پشتیبان را بطور کامل از جمله کلیه تنظیمات و داده های خود تهیه کنید. کنترل پنل شما ممکن است دارای یک ویژگی پشتیبان گیری بانک اطلاعاتی نیز باشد که اگر می خواهید بکاپ گیری بدون نقصی را انجام دهید، می توانید آن را اجرا کنید.

اینکه چطور از نسخه پشتیبان نگهداری می کنید به خودتان بستگی دارد، اما بهترین روش، نگهداری بیش از یک نسخه از هر بکاپ است. در صورت بروز شرایط اضطراری یک نسخه را در سیستم لوکال خود نگه دارید و نسخه دیگر را به صورت ابری یا در هاست پشتیبان، به عنوان یک نسخه پشتیبان از راه دور و مطمئن ذخیره کنید. به این ترتیب، حداقل دو نسخه از جدیدترین پیکربندی وب سایت خود دارید که می توانید در مواقع لزوم آن را بازیابی کنید.

تصویر(3)

2- پشتیبان گیری خودکار

پشتیبان گیری خودکار بهترین و عملی ترین راه برای تهیه نسخه پشتیبان از وب سایت شما است. پشتیبان گیری خودکار از وب سایت شما مزایای زیادی نسبت به پشتیبان گیری دستی دارد، مانند:

تهیه نسخه پشتیبان خودکار راحت تر است: هرگز لازم نیست نگران بکاپ گیری از سایت باشید، زیرا می توانید در هنگام تنظیم نسخه پشتیبان خودکار اعلان ایمیل را نیز فعال کنید. اگر پشتیبان گیری شما به هر دلیلی از کار بیفتد، می توانید برای آن نیز اعلانی دریافت کنید.

نسخه پشتیبان شما نیز حتی راحت تر ذخیره می شود زیرا مستقیماً به فضای ابری که ایمن است می رود. به این صورت دسترسی آسانی به بکاپ های خود خواهید داشت و می توانید داده های خود را در یک چشم به هم زدن بازگردانی کنید. همچنین، شما می توانید تهیه چندین نسخه پشتیبانی در طول روز را تنظیم کنید که به شما بکاپ های بروز ارائه دهد تا در زمان لزوم به آنها دسترسی داشته باشید.

تهیه نسخه پشتیبان به صورت خودکار بسیار ایمن است: اگر نسخه های پشتیبانی از وب سایت خود را در رایانه خانگی یا فلش مموری ذخیره می کنید، متاسفانه در معرض نقض امنیتی و از بین رفتن اطلاعات هستید. همانطور که بیشتر مردم می دانند، از دست دادن یک فلش یا هارد دیسک قابل حمل اغلب اتفاق می افتد.

 دیسک های سخت لپ تاپ و کامپیوتر نیز همواره مستعد خرابی هستند. این فضایی ایده آل برای ذخیره داده های مهم نیست. به طور کلی میزان خرابی  سخت افزارهای سازمانی مانند مواردی که در سرورها و دستگاههای SAN موجود است، که توسط مراکز داده ذخیره سازی ابری استفاده می شود، کمتر است.

بازیابی فوری با پشتیبان گیری خودکار امکان پذیر است: این راه حل مفیدی است که توسط پشتیبان گیری خودکار ارائه می شود. 

تصور کنید که پس از به روزرسانی کد های وب سایت خود در اواخر شب، ناگهان با داده های از دست رفته یا یک صفحه با پیکربندی نادرست مواجه می شوید. در این ساعت شب نمی توانید با کسی تماس بگیرید، اما باید همین حالا بیدار شوید و کار کنید. چند کلیک ساده ماوس می تواند وب سایت شما را به حالت اولیه خودبرگرداند.

تصویر(4)

پشتیبان گیری خودکار هماهنگی پیشرفته ای را ارائه می دهد: بیشتر افراد دستگاه هایی را دارند که با خود حمل می کنند یا در خانه و محل کار خود دارند، از تبلت (رایانه لوحی) و تلفن های هوشمند گرفته تا لپ تاپ و کامپیوترهای رومیزی.

امکان دسترسی به آخرین نسخه های داده های شما بسیار مهم است و با داشتن پشتیبان گیری خودکار، می توانید از طریق اتصال به هاست پشتیبان به آن دسترسی پیدا کنید. این بدان معنی است که شما هرگز بدون آخرین تغییراتی که در وب سایت خود ایجاد کرده اید، نخواهید بود.

اجرای پشتیبان گیری خودکار ارزان است و بعضی اوقات نیز حتی رایگان هستند: بسیاری از افراد از اینکه ارائه دهنده هاست آنها این مزایای خارق العاده را ارائه می دهد و همه آنچه که لازم است، پیکربندی می کنند، خرسند هستند.

به سادگی از ارائه دهنده فعلی هاست خود بپرسید که چگونه آن را تنظیم و فعال کنید. در بیشتر موارد، هاست پشتیبان با هزینه اندکی ارائه می شود که این امر را بسیار مناسب می کند.

پشتیبان گیری خودکار با افزونه ها: اگر شما یک کاربر WordPress هستید یا وب سایت خود را به وسیله جوملا ساخته اید، افزونه های مختلف زیادی برای پشتیبان گیری وجود دارد و بهترین مزیت آنها این است که برخی از آنها رایگان هستند!

نگران نباشید، پلاگین پشتیبان گیری خودکار مورد نظر خود را از پنل مدیریت نصب کنید، مراحل راه اندازی آسان را دنبال کنید، و پس از اتمام نصب افزونه، می توانید پشتیبان گیری را همان طور که دوست دارید زمان بندی کنید  تا با این آگاهی که وب سایت شما در برابر از بین رفتن داده ها محافظت می شود، آرامش خاطر و امنیت بدست آورید.

در صورت تمایل می توانید اعلان های بکاپ موفق و ناموفق و همچنین گزینه های اضافی پشتیبان گیری از قبیل محل ذخیره سازی cloud را نیز تنظیم نمایید. این شاید ساده ترین راه برای تنظیم پشتیبان گیری شما باشد و در آینده باعث صرفه جویی در وقت و کاهش مشکلات شما می شود.

نتیجه گیری:

تهیه نسخه پشتیبان از داده های شما کار سختی نیست. در حقیقت، می توانید آن را به صورت خودکار تنظیم کنید که برای شما انجام شود!

تنظیم بکاپ گیری خودکار بسیار ساده است.  اگر در مورد پشتیبان گیری خودکار فعلی خود مطمئن نیستید، به سادگی با ارائه دهنده هاست خود تماس بگیرید و دریابید که چگونه آنها می توانند آن را برای شما تنظیم کنند و آیا هزینه های دیگری در پی خواهد داشت؟ حتی برخی از افزونه های رایگان نیز وجود دارند که اگر نمی خواهید از پیکربندی کنترل پنل هاست خود استفاده کنید می توانید از سایت جوملا یا وردپرس خود نسخه پشتیبان تهیه کنید، اما همیشه طبق توصیه های ارائه دهنده میزبان خود پیش بروید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *