تفاوت اینترنت و اینترانت در چیست ؟

تفاوت اینترنت و اینترانت در چیست ؟

وبلاگ میهن وب هاست | تفاوت اینترنت و اینترانت در چیست ؟

اتفاقات روزمره ، اخبار مهم و دیگر مطالب میهن وب هاست
را می توانید در این قسمت مطالعه کنید

قبل از توضیح در خصوص اینترنت و اینترانت، ابتدا می بایست با مفهوم شبکه آشنا شوید. شبکه به اتصال چند کامپیوتر به یکدیگر گفته می شود. یعنی با اتصال دو رایانه به هم یک شبکه ایجاد می شود (چه از لحاظ فیزیکی و نزدیک و چه بی سیم و از راه دور) و می توانید اطلاعات را از این طریق بین آن ها رد و بدل کنید. شبکه می تواند از اتصال دو و یا بی نهایت کامپیوتر تشکیل شود. البته لازم به ذکر است که منظور از رایانه صرفا لپ تاپ و PC نیست و در ایجاد شبکه ها، کامپیوتر های سرور و… نیز نقش دارند.

اینترنت و اینترانت دو مفهوم شبیه به هم هستند، که اغلب باعث سردرگمی می شوند. هر دو برای جدا کردن یک هدف و کار بر روی یک مفهوم معین استفاده می شوند، اما اجرا و استفاده از آنها متفاوت است. هر دو شبکه ای برای به اشتراک گذاری داده ها هستند.

اینترانت از نظر تکنولوژی و پروتکل های مورد استفاده از لحاظ پایه ای شبیه اینترنت است. تفاوت اینترانت و اینترنت این است که رایانه های یک اینترانت اساسا از سایر نقاط ایزوله هستند و در واقع یک شبکه محلی (LAN)به شمار می روند. البته این شبکه محلی می تواند به اینترنت هم دسترسی داشته باشد.

از اینترانت معمولا در کمپانی هایی که مایلند به اینترنت دسترسی داشته  ولی نمی خواهند شبکه آنها از خارج قابل رویت باشد، استفاده می شود. معمولا اتصال بین اینترانت و اینترنت از طریق یک فایروال (firewall) کامپیوتری و  یک نرم افزار خاص برای جلوگیری از ارتباطات غیر مجاز بین اینترانت و اینترنت، انجام می شود.

اینترنت (Internet) نام شبکه گسترده جهانی برای اتصال رایانه های مختلف در سراسر دنیا است و تعداد کاربران در آن نامحدود و میلیونی است. در این شبکه اطلاعات انبوهی بین کامپیوتر های متصل به شبکه تبادل می شود.

از اینترنت غالبا برای به اشتراک گذاشتن داده ها از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر استفاده می شود، زیرا پروتکل های زیادی را به کار میبرند. پروتکل ها به نوع داده و نحوه عملکردی که داده ها از آن طریق تبادل می شود، بستگی دارد. اصطلاح اینترنت و شبکه جهانی وب (World Wide Web ) غالباً در کنار هم کاربرد دارند اما متفاوت هستند.

در اینترنت با دانستن آدرس آی پی کامپیوتر های موجود در شبکه می توان به آنها متصل شد. اتصال به اینترنت برای کاربران از طریق ارائه دهندگان اینترنت یا ISP ها انجام می شود.

مکان یک کامپیوتر در بستر اینترنت با IP تعیین می شود. آدرس آی پی مجموعه ای از اعداد منحصر به فرد است که محل قرار گیری یک کامپیوتر در شبکه را معین می کند. برای دسترسی آسان تر، آی پی ها به نام دامنه تغییر شکل پیدا میکنند. وقتی که شما نام یک دامنه را در مرورگر خود جستجو می کنید، مرورگر این نام را از طریق DNS پیدا می کند. اگر نام وارد شده در DNS موجود نباشد شما با اخطار name was not found رو به رو می شوید. در صورت درست بودن آدرس هم به رایانه ای که سرور میزبان این وب سایت می باشد، از راه دور متصل می شوید و می توانید اطلاعات موجود در این دامنه را مشاهده نمایید.

این روزها همه با اینترنت و ویژگی های آن آگاه هستند و می دانند که هر دستگاه یا رایانه یا وب سایتی که در سرور ثبت شده است، مجموعه ای بی نظیر از آدرس IP دارد. این آدرس IP ها  به اینترنت کمک می کنند تا نتیجه ای را که کاربر برای آن درخواست ارسال کرده است، پیدا کند.

کاربرد اینترنت

تقریبا بیشتر افراد با کارائی های  اینترنت آشنا هستند. از کاربرد های اینترنت می توان به برقراری ارتباط بین افراد، تبادل اطلاعات و فایل های مختلف، راه اندازی کسب و کار، اطلاع رسانی و… اشاره کرد. ویژگی های اینترنت بسیار زیاد است و در اکثر موارد با زندگی امروزی ما ادغام شده  است.

در دهه 1960 دولت ایالات متحده یک شبکه رایانه ای با نام ARPANET را ایجاد کرد، این شبکه برای دفاع از آمریکا طراحی شده بود اما بعدها  برای استفاده عمومی در دسترس قرار گرفت. از دهه 1990 اینترنت به یک شبکه عمومی تبدیل شد و همه از پیوستن به آن استقبال کردند.

اینترانت (Intranet) به عبارت ساده شبکه ای از مجموعه کامپیوترهای محدود ایجاد شده برای این کار است. پس اینترانت به نوعی شبیه اینترنت است اما با مقیاس کوچکتر از اینترنت که محدود می باشد. کامپیوتر های شبکه شده در اینترانت ممکن است به اینترنت دسترسی داشته و یا اتصال آن ها به اینترنت برقرار نباشد پس می توان گفت که امکان اتصال همزمان اینترنت و اینترانت امکان پذیر می باشد. اینترانت یک شبکه خصوصی است که توسط شرکت ها برای استفاده داخلی کارکنان و اعضا در سطح وسیع نگهداری و استفاده می شود.

اینترانت مشابه اینترنت است اما به جای اتصال جهانی، شبکه ای تشکیل شده از تعداد کمی از رایانه ها است. در این حالت شرکت یا سازمان، یک شبکه خصوصی راه‌اندازی می کند که تمام رایانه هایشان را بهمراه رایانه اصلی، به مجموعه شبکه ی رایانه ای موسوم به Intranet متصل کرده اند. همانند اینترنت، از Intranet نیز برای به اشتراک گذاری داده ها بین رایانه ها استفاده می گردد.

می توانید با کمک هر دستگاهی که به اینترنت دسترسی دارد، به هرگونه اطلاعات مجاز  دست یابید. اما برای دریافت اطلاعات مجاز با استفاده از Intranet باید در محلی که شبکه اینترانت تشکیل شده است حضور پیدا کنید و به دستگاهی که در آن اینترانت ثبت شده دسترسی داشته باشید. Intranet یک شبکه ایمن است که در داخل شرکتها استفاده می شود تا اطلاعات فقط از طریق رایانه های ثبت شده رد و بدل شوند. برخی از شرکت ها به دلایلی Intranet خود را با اینترنت نیز پیوند می دهند، اما این مورد امنیت Intranet را به خطر می اندازد. معماری اینترانت می تواند شامل ۴ عنصر اصلی شامل سرویس اطلاعات مشترک، وب سرور، لینک های ارتباطی و کاربران اینترنت باشد. فاکتورهایی مانند کاهش هزینه، پویایی بازار، تغییر محیط کار، پشتیبانی مشتریان از عوامل مهم برای محبوبیت این شبکه خصوصی است.

در داخل سازمان، ممکن است سرور اینترانت سریعتر از یک وب سایت معمولی پاسخگو باشد زیرا اینترنت عمومی کاملا تحت تاثیر مواردی چون  افزایش ناگهانی ترافیک، ضعف سرور و مشکلات دیگری که ممکن است باعث کند شدن شبکه شود، می باشد. علاوه بر این اینترنت از طریق شبکه های خودمختار و مستقل (autonomous networks) اداره می شود در حالی که مدیریت اینترانت غالبا بر عهده ی مدیر ارشد فناوری اطلاعات (CIO) است. بطور کلی اینترانت دسترسی هایی را برای جلسه های الکترونیکی و سیستم های پشتیبان تصمیم گیری گروهی و امکان ارسال ایمیل در بین اعضای هر گروه کاری ارائه می دهد.

کاربرد اینترانت

به طور کلی اینترانت برای سازمان ها و ارگان های بزرگی همانند بانک ها که دارای چندین شعبه در مکان های مختلف هستند و باید با هم به صورت  امن در ارتباط باشند، مورد استفاده قرار می گیرد. اینترانت در شرکت و اداره هایی که نیازمند وجود شبکه ای امن برای تبادل اطلاعات بین افراد و قسمت های مختلف است نیز کاربرد ویژه ای دارد. محیط یک سازمان میتواند یک ساختمان و یا در سطح استانی و کشوری گسترده باشد. اینترانت را می توان از طریق کابل LAN در شبکه های کوچک تر و یکجا با اتصال فیزیکی برقرار کرد و یا در شبکه های بزرگ که معمولا در مکان های مختلف پراکنده هستند از طریق WAN ایجاد نمود. در اتصال بی سیم با استفاده از رمز عبور می توان از ارتباط ایجاد نمود.

تفاوت اساسی شبکه اینترانت و سایر شبکه‌ها در این است که در این شبکه اتصال بر اساس پروتکل‌های اینترنت نظیر TCP/IP و HTTP شکل می‌گیرد.

ویژگی های Intranet:

· یک شبکه خصوصی است که برای گروه خاصی از کاربران طراحی شده است.

· تعداد محدودی از کاربران در یک اینترانت وجود دارند.

· فقط برای اعضای سازمان در صورت داشتن مشخصات ورود به سیستم، قابل دسترسی است.

· اینترانت ترافیک محدودی دارد که به عملکرد بهتر کمک می کند.

· Intranet شامل تعداد محدودی از اطلاعات است.

· تعداد محدودی از کاربران حق دسترسی به داده های اینترنت را دارند.

· از طریق اینترنت اما با محدودیت های خاصی می توان به اینترانت دسترسی داشت.

· ارسال اطلاعات به مسافت دور، (از رشت به آلمان) از طریق اینترانت امکان پذیر نیست.

· امکان دسترسی به وب سایت هایی مانند (Google ، YouTube ، و غیره) وجود ندارد.

· دسترسی به پست الکترونیکی امکان پذیر نیست.

· نمی توان به سرویس های ابری مانند گوگل درایو و غیره دسترسی داشت.

· نمی توان بازی های آنلاین چند نفره انجام داد.

· نمی توان از طریق آن  پیامی دریافت کرد یا تماس ویدیویی در برنامه Android مانند WhatsApp ، مسنجر و غیره انجام داد.

ویژگی های اینترنت:

· این یک شبکه عمومی است و توسط همه قابل دسترسی است.

· میلیون ها کاربر هر روز در اینترنت فعال هستند.

· هر کس می تواند اطلاعات خود را به اشتراک بگذارد و همچنین از اطلاعات به اشتراک گذاشته شده عمومی استفاده نماید.

· اینترنت به اندازه اینترانت امن نیست. زیرا یک شبکه عمومی است و هر کس به منابع دسترسی دارد.

· اینترنت دارای ترافیک بیشتری نسبت به اینترانت است و این منجر به کندی عملکرد شبکه می شود.

· ارسال داده از راه دور، (از آلمان به رشت) از طریق اینترنت امکان پذیر است.

· می توانید به وب سایت هایی مانند (گوگل ، یوتیوب ، فیس بوک و غیره) دسترسی داشته باشید.

· می توانید از طریق اینترنت به خدمات پست الکترونیکی دسترسی پیدا کنید.

· به همه سرویس های ابری مانند گوگل درایو و غیره میتوان دسترسی داشت.

· می توانید بازی های چند نفره آنلاین به همراه دوستانتان از هرجایی که به اینترنت دسترسی دارید انجام دهید.

· اینترنت به شما این امکان را می دهد تا مکالمه ویدئویی آنلاین انجام دهید و از طریق برنامه هایی مانند WhatsApp ، مسنجر و غیره پیام ارسال کنید.

اینترنت یا اینترانت

تفاوت های اینترنت و اینترانت

اینترنت یک شبکه گسترده است و برای دسترسی آزاد و بدون حاکمیت همه افراد (همه مردم) ساخته شده است اما اینترانت یک شبکه محدود بوده که فقط برای گروه خاصی از کاربران (مانند کارمندان اداره ها) ساخته شده است.

همه می توانند با داشتن شرایط و لوازم مورد نیاز به اینترنت متصل شوند اما در اینترانت نیاز به تایید اعتبار ورود به شبکه وجود دارد.

اینترنت شامل تعداد زیادی از اینترانت ها است اما در اینترانت می توان در صورت فراهم شدن امکانات، با وجود محدودیت هایی به اینترنت متصل شد.

تعداد کاربران اینترنت نامحدود است اما تعداد کاربران اینترانت محدود است.

در اینترنت ترافیک بازدید کنندگان نامحدود (بیشتر) است اما در اینترانت محدود (کمتر) است.

در اینترنت می توان هر اطلاعاتی را پیدا کرد اما اینترانت فقط شامل اطلاعات خاص است.

در اینترنت امکان کسب درآمد وجود داشته و پتانسیل تجاری دارد اما در اینترانت خیر.

اینترانت به دلیل محدودیت هایش امن تر از اینترنت است.

شباهت های اینترنت و اینترانت

هر دو شبکه اجزای سخت افزاری مشابهی از جمله روتر ها، سرور ها و کابل های شبکه را دارند.

هر دو شبکه از پروتکل های اشتراک گذاری مانند TCP – IP – FTP استفاده می کنند.

اینترانت هم می تواند مانند اینترنت روی هر یک از مرورگر ها کار کند.

ویژگی های امنیتی مانند فایروال، سیاست رمزنگاری و رمزگشایی در اینترنت و اینترانت مشابه هستند.

نتیجه

اینترنت و اینترانت کاربردهای خاص خود را دارند و شرکتهای بزرگ از هر دو برای توسعه کارکرد خود استفاده می کنند. اینترنت برای دستیابی به افراد و گسترش تجارت مورد استفاده قرار می گیرد در حالی که Intranet در داخل شرکت استفاده می شود بنابراین داده های محرمانه بین رایانه های شناخته شده به اشتراک گذاشته می شود. شکی نیست که اینترانت امنیت بیشتری را نسبت به اینترنت فراهم می کند. معمولاً شرکتها و سازمانها به دلایل امنیتی از Intranet استفاده می کنند اما سایر افرادی که به دنبال اطلاعات هستند از اینترنت استفاده می کنند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *