اینماد (E-Namad) یا نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟

اینماد (E-Namad) یا نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟

کاربران سایت ها حق دارند تا نگران خرید های اینترنتی خود باشند و به این موضوع فکر کنند که مبادا سرشان کلاه برود. آنها باید از بابت خرید از سایت ها خیالشان راحت بوده و در مورد آن شکی نداشته باشند. 

در ایران یک موضوع قابل اطمینان برای کاربران داشتن نماد الکترونیک یا اینماد برای سایتی است که می خواهند از آن خرید انجام دهند. مراحل دریافت نماد الکترونیک بسیار ساده است و لزومی ندارد برای آموزش دریافت آن، مبلغی پرداخت نمایید.

اینماد (E-Namad) یا نماد اعتماد الکترونیکی

نماد اعتماد الکترونیک و یا E-NAMAD یک لوگوی نمادین است که هویت و صلاحیت فروشگاه های اینترنتی را تایید می نماید. به این نکته توجه داشته باشید که اینماد صرفا مخصوص فروشگاه های اینترنتی می باشد و در واقع داشتن نماد الکترونیکی این اطمینان را به کاربران سایت ها می دهد تا بتوانند با خیال راحت از آن سایت خرید کنند. نماد تجارت الکترونیکی انحصاراً توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی صادر می گردد.

انواع لوگو نماد اعتماد الکترونیکی ( E-NAMAD )

اعتبار و هویت سایت ها در نماد تجارت الکترونیک با ستاره نشان داده می شود. هرچه تعداد ستاره ها بیشتر باشد نشان دهنده عملکرد بهتر و کیفیت بالاتر آن سایت می باشد.

انواع نماد الکترونیک به شرح زیر می باشد:

نماد موقت : این نماد فقط جهت سرعت بخشیدن به فرآیند اخذ نماد الکترونیکی می باشد و به سایت های فروشگاهی با حداقل معیارهای لازم اعطا می شود.

نماد دائم یک ستاره : پس از دریافت نماد موقت، فروشگاه اینترنتی برای دریافت نماد دائم بررسی می گردد. کسب و کارهای اینترنتی برای اخذ نماد دائم باید مجموعه معیار های لازم را دارا بوده تا مورد تایید قرار گیرند.

نماد دائم دو ستاره : پس از دریافت نماد یک ستاره، فروشگاه ها میتوانند با نصب SSL بر روی سرویس خود، برای اخذ نماد دو ستاره اقدام نمایند.

چرا باید برای سایت خود نماد اعتماد الکترونیکی بگیرید؟

شاید این سوال مطرح شود که چرا برای سایت خود باید نماد اعتماد الکترونیکی دریافت کنید؟ کاربران برای اعتماد به سایت شما نیاز به این دارند که اطمینان داشته باشند، هویت شما از سوی یک سازمان تایید شده است. با گرفتن نماد اعتماد تجارت الکترونیک فعالیت شما در فروشگاه اینترنتی به صورت قانونی انجام می شود و به اعضای سایت خود این اطمینان را می دهید تا با خیال راحت از سایت شما خرید انجام دهند.

دیگر ویژگی داشتن نماد اعتماد الکترونیک، برخورداری از درگاه بانکی می باشد و همچنین این امکان را نیز در اختیارتان قرار می دهد تا با انعقاد یک قرارداد با اداره پست، سیستم تحویل در محل را هم راه اندازی نمایید.

توجه داشته باشید که بدون داشتن نماد اعتماد الکترونیک شما نمی توانید هیچ یک از موارد عنوان شده را به صورت قانونی انجام دهید. به طور کلی دریافت نماد اعتماد الکترونیکی کار دشواری نیست، تنها کافی است مراحلی که در ادامه توضیح داده شده را با دقت به صورت کامل انجام دهید.

میانگین زمان دریافتی

با توجه به مدت زمانی که برای تایید نشانی، شماره تماس محل انجام کسب‌ و کار اینترنتی و استعلام هویت فردی صرف می‌شود،‌ اگر در اسرع وقت نسبت به برطرف نمودن نواقص اعلام شده از سوی کارشناسان مربوطه اقدام کنید، می توانید طی مدت هفت الی ده روز نماد اعتماد الکترونیکی را اخذ نمایید.

هزینه دریافتی

 پیش از این هزینه‌هایی برای دریافت اینماد دریافت می گردید که شامل، 35 هزار تومان جهت دریافت بسته پستی حاوی تعهدنامه و ایضاً هزینه‌ مربوط به دفتر اسناد رسمی و کپی برابر اصل مدارک بود. ولی اکنون قوانین جدیدی در مرکز توسعه تجارت ثبت شده که مطابق با آن، باید هم در ابتدای دریافت نماد و هم بعد از آن برای مدت دوسال مبلغ 175 هزار تومان جهت دریافت نماد اعتماد الکترونیکی پرداخت نمایید. از طرف دیگر مبلغ 17 هزار تومان نیز جهت ارسال محموله پستی در نظر گرفته می شود.

آیا نیاز به حضور فیزیکی می باشد؟

اخیرا نیاز به مراجعه فیزیکی به سازمان خاصی جهت تایید هویت نیست، بلکه تنها کافی است تا بر اساس دستورالعمل های موجود، از محل کار یا منزل اقدام به تایید شماره تلفن نمایید. 

شرایط اعطای لوگوی نماد اعتماد الکترونیکی

جهت اخذ لوگوی اینماد کافی است شرایط زیرا را دارا باشید:

1 – عرضه کالا یا خدمات در وب سایت

نماد اعتماد الکترونیکی فقط به وب سایت‌هایی تعلق می گیرد که در آن خرید و فروش انجام می‌شود و اگر در سایت خود صرفا در مورد محصولات یا خدماتی که ارائه میدهید اطلاع رسانی می کنید و امکان خرید آنلاین در آن وجود ندارد، نیاز به دریافت نماد اعتماد الکترونیک ندارید. این نکته نیز لازم به ذکر است که برای چنین سایت هایی اینماد نیز صادر نمی شود.

توجه به این مورد لازم است که برای تمامی دامنه ها و زیر دامنه هایی که عملیات خرید و فروش تحت آنها انجام می شود، تهیه نماد اعتماد الکترونیک الزامی است.

از شرایط دیگر دریافت اینماد، ارائه مشخصات محصولات یا خدمات، شامل قیمت ها و تعرفه کالاها و همچنین توضیحاتی در مورد خود کالا در سایت می باشد و از طرف دیگر تحویل اطلاعات خرید در قالب پیش فاکتور یا سبد خرید به مشتری نیز الزامی می باشد.

2- مالکیت قانونی دامنه

نام صاحب دامنه باید با نام فردی که درخواست دهنده نماد اعتبار الکترونیکی است یکی باشد. اگر مالکیت دامنه به صورت حقوقی باشد برای درخواست اینماد باید نام شرکت و یا یکی از اعضای هیئت مدیره درج گردد.

3- تایید صلاحیت

جهت دریافت نماد اعتماد الکترونیکی باید هویت و صلاحیت مالک دامنه نزد پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا تایید گردد. در حالت عادی نیازی به مراجعه به صورت فیزیکی نبوده و نتیجه تایید صلاحیت در سامانه درج شده و از طریق ایمیل برای صاحب دامنه ارسال می شود. این مرحله توسط کارکنان سازمان نماد اعتماد الکترونیکی انجام شده و شخص متقاضی نماد نیاز به انجام کاری ندارد.

اگر پاسخ تایید صلاحیت هویت فرد منفی باشد، مشخصات متقاضی در لیست سیاه ثبت خواهد شد و پرونده نیز از روال اجرائی خارج خواهد شد. در این حالت حتی فرد نمی تواند مجددا درخواست ارسال نماید. ولی می‌تواند پس از ورود به پنل کاربری خود، درخواست فرجام خواهی( درخواست بررسی مجدد صلاحیت فردی) داشته باشد.

برای ثبت درخواست فرجام خواهی باید به دادگاه تشکیل پرونده مراجعه نموده و مدارکی مانند رای دادگاه، مدرک نشان دهنده اجرای حکم صادر شده توسط دادگاه، سندی که نشان‌دهنده مختومه شدن پرونده سوء سابقه و یا هرگونه سند مبنی بر رفع مشکل سوء سابقه را همراه با درخواست فرجام خواهی به ایمیل amaken@enamad.ir ارسال کند.

4- داشتن حداقل 18 سال سن

برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی داشتن 18 سال تمام ضروری بوده و در صورتی که متقاضی کمتر از 18 سال باشد، ارائه حکم رشد از دادگاه الزامی می باشد. در قوانین گذشته جهت اخذ اینماد، داشتن کارت پایان خدمت برای آقایان جزء موارد الزامی بوده اما اکنون در قوانین جدید این موضوع مشاهده نمی شود و بدون ارائه این مدرک نیز اینماد برای آقایان صادر خواهد شد.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت اینماد

 مدارک مورد نیاز جهت دریافت نماد اعتماد الکترونیکی به شرح زیر است:

متقاضیان حقیقی:

اسکن مجوز فعالیت (در صورت وجود)
تعهدنامه شخص حقیقی
اسکن اسناد هویتی
اجاره نامه و یا سند مالکیت محل کسب و کار و یا منزل

متقاضیان حقوقی (تجاری / غیرتجاری):

اسکن آگهی روزنامه رسمی
اسکن اصل اساسنامه
اسکن آگهی آخرین تغییرات آدرس
آخرین تغییرات افراد هیئت مدیره
آگهی آخرین تغییرات در خصوص حوزه فعالیت شرکت
تعهد نامه شخص حقوقی
اسکن پروانه و یا مجوز فعالیت

مراحل ثبت نام و دریافت نماد اعتماد الکترونیکی:

ابتدا وارد سایت رسمی enamad شوید

 

تصویر(1)

مطابق تصویر فوق، گزینه “کسب و کارها ” را انتخاب نموده و از منوی باز شده گزینه “ثبت نام و ورود به پنل کاربری” را انتخاب نمایید.

در صفحه جدیدی که نمایش داده می شود، روی “ایجاد حساب کاربری” کلیک کنید.

تصویر(2)

موارد خواسته شده در صفحه فوق را وارد کرده و در انتها دو گزینه آخر را نیز انتخاب نمایید.

پس از انجام مراحل عنوان شده، در گام بعدی لازم است تا ایمیل تاییدی که از سمت سایت نماد اعتماد الکترونیک برایتان ارسال می شود را باز نموده و اقدام به لاگین به پنل کاربری خود نمایید. چنانچه این مرحله به درستی انجام شود، پنل کاربری شما فعال خواهد شد.

کار با داشبورد سایت ای – نماد

تصویر(3)

طراحی پنل کاربری سایت نماد اعتماد الکترونیکی به گونه ای است که ظاهر آن کاربر پسند و برای افراد ساده و راحت می باشد. مانند عکس فوق گزینه ی نشان داده شده را انتخاب نموده و سپس وارد قسمت تکمیل اطلاعات فرم شوید .

 

تصویر(4)

موارد درخواست شده در این صفحه مانند مشخصات فردی و اطلاعات تماس خود را وارد نمایید. به این نکته نیز دقت کنید که نام صاحب شماره تماس وارد شده در این قسمت الزاما باید با نام متقاضی نماد اعتماد یکی باشد. پس از درج این موارد به بخش بارگذاری مدارک بروید.

 

تصویر(5)

در این بخش مدارکی که از قبل اسکن کرده اید را بارگذاری نمایید. دقت داشته باشید که در صورتی که مدارک اسکن شده از کیفیت مطلوبی برخوردار نباشند روند دریافت نماد نیز به تاخیر خواهد افتاد. پس از بارگذاری اسناد مربوطه به قسمت احراز هویت رفته و شماره های تماس درج شده ی خود را تایید نمایید.

تصویر(6)

پس از تایید شماره های تماس، بخش افزودن دامنه را انتخاب کنید.

تصویر(7)

اطلاعات خواسته شده در این بخش را نیز به دقت وارد نمایید و موارد درج شده را به درستی انتخاب کنید.

تصویر(8)

برای دریافت کد رهگیری وارد درگاه پرداخت سایت پست شوید و 17 هزار تومان جهت ارسال پرداخت نمایید. با توجه به نام کاربری و گذرواژه موجود، اکانتی در سایت خود جهت بررسی کارشناسان سازمان اینماد ایجاد نمایید.

تصویر(9)

جهت تایید مدیریت سایتی که بر عهده دارید به بخش تاییدیه فنی رفته و و با انتخاب یکی از روش های پیش رو تایید را انجام دهید.

در صورت تمایل می توانید فرم نظر سنجی را پر کنید، گرچه در تسریع دریافت نماد دخالتی ندارد و صرفا جهت بهبود عملکرد سازمان می باشد. شد .

بررسی از سوی کارشناس

به منوی زیر رفته و بررسی وضعیت کسب و کار را انتخاب نمایید. 

تصویر(10)

نکاتی که باید در سایت شما رعایت شود در این صفحه ذکر شده است. اگر از وجود تمامی این موارد در سایت خود اطمینان دارید، می توانید گزینه بررسی توسط کارشناس را انتخاب نمایید. لازم به ذکر است که وجود تمامی موارد ذکر شده الزامی بوده و در صورت فقدان حتی یک مورد روند دریافت مختل خواهد شد.

پس از گذشت چند روز از فعالیت شما جهت کسب نماد، نتیجه بررسی ها برایتان ارسال می گردد و در صورت مثبت بودن آن، باید متن تعهد نامه موجود در سایت را تایید و سپس مبلغ تعیین شده را برای دریافت نماد پرداخت نمایید.

 

تصویر(11)

تصویر(12)

پس از پرداخت مبلغ مذکور، گواهی اینماد شما آماده است.

ستاره های نماد اعتماد الکترونیک

نمادی که در ابتدا دریافت می کنید با احتمال زیادی بی ستاره خواهد بود.

تصویر(13)

جهت اخذ نماد یک ستاره در سایت نماد اعتماد الکترونیکی درخواست خود را ارسال کرده تا نماد یک ستاره برای شما صادر گردد.

 

تصویر(14)

اگر برای سرویس خود گواهینامه SSL دریافت کنید می توانید پس از دریافت نماد یک ستاره برای اخذ نماد دوستاره نیز اقدام نمایید.

الزامات پس از دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

مالکین سایت های دارای نماد اعتماد الکترونیک باید قوانین زیر را رعایت نمایند:

مفهوم و محتوای تعهدنامه‌ نماد اعتماد الکترونیکی در طول مدت زمان اعتبار آن بدون کم و کاستی رعایت گردد.
کوچکترین تغییر در کسب و کار فورا به مراکز مربوطه اطلاع داده شود.
پیام و اخطار های ارسالی از سوی مراکز و دستگاه های نظارتی در سریع ترین زمان ممکن پاسخ داده شود.
شرایط لازم جهت ورود و دسترسی بازرسان از محل کسب و کار خود را فراهم نمایند.
اگر سایت مورد نظر 3 ماه بدون هیچ دلیل موجهی فعال نباشد، پس از دو تذکر نماد اعتماد الکترونیکی سایت ابطال خواهد شد.

نماد اعتماد الکترونیکی تا چه زمانی اعتبار دارد؟ و چطور می‌توان پس از اتمام تاریخ، آن را مجددا تمدید نمود

اعتبار نماد اعتماد الکترونیکی دو ساله بوده و 3 هفته قبل از سررسید تاریخ انقضا، مالک دامنه بایستی فرم ثبت نام خود را به روز نماید. در صورت وجود تخلف در زمان اعتبار نماد، تمدید مجدد انجام نخواهد شد.

لغو اینماد

جهت لغو نماد، درخواست خود را همراه با مدارک لازم به سازمان مربوطه ارسال کرده و پس از آن نام دامنه از فهرست دارندگان نماد اعتماد الکترونیک خارج خواهد شد. همچنین درگاه پرداخت نیز از سایت حذف می گردد.

 تغییر دامنه پس از اخذ نماد

 تغییر نام سایت پس از اخذ نماد اعتماد الکترونیک امکان پذیر نمی باشد.

تغییر شخص حقیقی به حقوقی و بالعکس

جهت تغییر هویت حقیقی به حقوقی و بالعکس تیکتی به پشتیبانی ارسال نموده و درخواست خود را مطرح کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *